تبلیغات
دوستداران فاطمه (س) بندر گناوه - درس سازش‌ناپذیری و ذلت‌گریزی از عاشورا
تاریخ : جمعه 11 آذر 1390 | 12:21 ق.ظ | نویسنده : Admin
به نام خدا
عاضورا و نهضت حسینی حماسه ای همیشه ماندگار و زنده است اما آیا ما نیز مسولیتی در قبال آن داریم؟
عاشورا چه درس ها و عبرت هایی به ما می آموزد؟
در چند مطلب آینده به بر رسی درس ها و عبرت های عاشورای حسین (ع) میپردازیم

 درس دوّم : درس سازش‌ناپذیری و ذلت‌گریزی

هر آدمی با هر روحیه و طرز تفکری، از خواری و زبونی می¬پرهیزد و ننگ و عار و ذلت را نمی¬پذیرد. از سوی دیگر، هر چه مراتب کمالات وی بالاتر رود، در برابر پستی و فرومایگی، سازش‌ناپذیرتر و مقاوم‌تر می¬شود. مکتب عاشورا، بهترین نمونه از آموزش چنین انسان¬هایی است. جوانان و رادمردانی که در آن صحنه حضور یافتند، این درس را فراگرفته، در سخت¬ترین لحظه¬ها از آن ارزش¬ها دست برنداشتند. بهترین جلوه در آن عرصه و زیباترین درس در آن هنگامه نبرد، کلامی است که استاد مکتب ذلت ناپذیری بر زبان آورده¬اند.

http://s2.picofile.com/file/7226665264/2.gif
امام حسین(ع) در جمع یاران جوان¬مردش، که او را چونان نگینی در میان گرفته بودند، فرمودند: «هیهات که ما تن به خواری دهیم؛ زیرا خداوند و پیامبرش و مؤمنان از اینکه ما تن به ذلت دهیم، ابا دارند». از دیدگاه حضرت اباعبدالله(ع) «دامن¬های پاک مادران و انسان¬های پاک‌دامان و جان¬های باغیرت و نفوس باشرافت، روا نمی¬دارند فرمانبرداری فرومایگان، بر قتلگاه رادمردان مقدم داشته شود».
این معنا در کلام ابن ابی الحدید، از نویسندگان اهل سنت این‌گونه مورد توجه قرار گرفته است:
سرور کسانی که زیر بار خواری نرفته¬اند و به مردم، مردانگی، غیرت و مرگ زیر سایه¬های شمشیر را آموخته¬اند و آن را بر زبونی ترجیح داده¬اند، ابا عبدالله حسین بن علی بن ابی طالب(ع) است که به او و یارانش امان داده شد، اما از آن‌جا که نمی¬خواست تن به خواری دهد، مرگ را بر چنین امانی، ترجیح داد.طبقه بندی: درس ها و عبرت های عاشورا، 
برچسب ها: درس سازش‌ناپذیری و ذلت‌گریزی، درس عاشورا، درس و عبرت عاشورایی، عاشوراپ،  
دنبالک ها: درس پایداری و استواری از عاشورا،  

  • دانلود فیلم
  • خرید vpn